EĞİTİM   |   Ankara Seminerleri   |   um:ag Edebiyat Oturumları
um:ag Edebiyat Oturumları

um:ag Edebiyat Oturumları

 

7 Kasım, Cumartesi

İsmail Gezgin: “Mitoloji ve Edebiyat: Hikâye Anlatan İnsan, Yazının ve Dilin Arkeolojisi”

Detaylar: İnsanların anlattığı ilk hikâyeler mitoslardır. Mitler anlam taşıyıcısıdır. Hayata ve dünyaya anlam vermeye, “İnsan nedir?” sorusunu yanıtlamaya çalışırlar. Dil de bu anlam arayışından doğmuştur. İsmail Gezgin ile son kitabı “Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır” kitabı üzerinden mitoloji, dil, yazının arkeolojisi ve insanın hikâye anlatımı üzerine konuşulacaktır.

İsmail Gezgin: Arkeolog, yazar, akademisyen. Sanatın Mitolojisi, Kültürlenme Sürecinin Mitik Kahramanı Gılgamış, Antik Yunan ve Roma Sanatında Cinsellik ve Erotizm, Fallusun Arkeolojisi yayımlanmış kitaplarından bazılarıdır. Bugünlerde Uygarlaşan İştah kitabını yayıma hazırlamaktadır.

 

14 Kasım, Cumartesi

Gürsel Korat: “Tarih-Kurmaca İlişkisi ve Yazarın Coğrafyası”

Detaylar: Edebiyatın coğrafyası, yazının dili üzerinden çok dilli, çok kültürlü ve çok dinli Anadolu’nun kurmacaya yansıması Gürsel Korat’ın eserlerinden hareketle, hikâyenin yapısını oluşturan yer, zaman ve bakış açısı gibi izlekler temelinde ele alınacaktır.

Gürsel Korat: Gürsel Korat 1960’ta doğdu. Çocukluğu ve ilkgençliği Kayseri’de geçti. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yayımladı. Bazı film projelerinde senarist olarak yer aldı, çeşitli üniversitelerde dersler verdi. Kalenderiye adlı romanıyla Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nü (2009), Yine Doğdu Tanyıldızı adlı romanıyla Ankara Üniversitesi Edebiyat Ödülü’nü (2015), Unutkan Ayna adlı romanıyla da Orhan Kemal Roman Armağanı’nı aldı (2017).

 

21 Kasım, Cumartesi

Banu Özyürek: “İnsanın halleri: Değişen zaman, Değişen insan”

Detaylar: Banu Özyürek’in “Bir Günü Bitirme Sanatı” ve “Poz” öykü kitapları üzerinden büyümek, büyümenin insana kaybettirdikleri, büyüme sürecinin sancıları, unutturdukları ve bunun farkına varan insanın halleri üzerine konuşulacaktır.

Banu Özyürek: 1979 İstanbul doğumlu. Kabataş Erkek Lisesi’ni ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü’nü bitirdi. Öyküleri; Sözcükler, Özgür Edebiyat, Kültür Mafyası, Öykülem, Edebiyatist ve Kitap-lik dergilerinde yer aldı. Bir Günü Bitirme Sanatı isimli öykü kitabı 2015’te, Poz 2019’da yayınlandı. Poz öykü kitabı ile Yunus Nadi Armağanı’nı aldı.

 

 28 Kasım, Cumartesi

Burcu Aktaş: “Çocuk ve Gençlik Edebiyatı”

Detaylar: Burcu Aktaş’ın “İstasyonda Vals”, “Vahşi Şeyler”, “Durmayalım Düşeriz”, “Çarpık Ev” çocuk romanları üzerinden yalnızlık, kentsel dönüşüm, bugünün dünyası ve çocukların hayal dünyası konuları hakkında konuşulacaktır. Aynı zamanda yayıncılık dünyasının da içinde olan yazarımızla çocuk, gençlik edebiyatı ile bu edebiyatın dünyadaki ve ülkemizdeki gelişimi ele alınacaktır.

Burcu Aktaş: 1980 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde Sosyal Antropoloji okudu. 2004-2016 yılları arası Radikal Kitap’ın editörlüğünü yaptı. İstasyonda Vals, Çarpık Ev, Vahşi Şeyler ve Durmayalım Düşeriz ve adlı dört çocuk romanı var. Ümit Kıvanç ve Ender Özkahraman ile birlikte Kızlar ve Kökler

adlı belgeseli yaptı. Görkem Yeltan’ın yönetmenliğini üstlendiği Yemekteydik ve Karar Verdim adlı filmin senaristlerinden ve yapımcılarındandır. Edebiyat eleştirileri, yazıları ve şiirleri çeşitli dergilerde yayımlanmaya devam ediyor. Çınar Yayınları’nın Yayın Yönetmeni.

 

Uzaktan Eğitim (Zoom Uygulaması) yoluyla gerçekleştireceğimiz bu seminerlerimize başvuru yapabilmeniz için:

Lütfen Tıklayınız