EĞİTİM   |   Ankara Seminerleri   |   um:ag Caz Tarihi Seminerleri
um:ag Caz Tarihi Seminerleri
um:ag Caz Tarihi Seminerleri

 

Eğitmen: Şenay Ocak

Caz, 1800’lerin  sonunda New Orleans’ta ( Amerika) köle ve işçi olarak çalıştırılan siyahi insanların Afrika ritimleriyle özleştirdikleri ve 1920’ler ile birlikte dönemin popüler olmuş ve müzikallerde çalınan şarkılarını doğaçlayarak elde ettikleri müzik türüdür. Klasik ve caz müzik yorumu arasında içerik ve yorum olarak farklar vardır. Klasik müzik besteciyle köprü kurarken, Caz müzik icra edenin kendisi  ile bağ kurma özgürlüğünü tanır. Dolayısıyla hem içerik, hem biçim, hem felsefi anlamda “özgür ve özgün” olmak başta olmak üzere pek çok düşünceyi de barındırır. Zaman geçtikçe Caz müzik bazı başka müzik tarzlarıyla etkileşim içinde olmuştur. Ayrıca Caz müzik için önemli olan dönem şarkılarının bestecileri ve müzikaller de çıkış noktası olarak önemlidir. Broadway Müzikallerinin hikayeleri, bestecileri “Mainstream” denilen ana akım Caz müziğin temellerini atmıştır. Atölyede ve oturumlarda adım adım  tüm bu sürecin sıra dışı hikayesine ve cazın tarihine yolculuk edeceğiz. 

 

*Klasik Müzikte Caz’a Yönelimler*

 

21 Şubat 2021 Pazar  - 18.30 /21.30 Saatleri arasında – Toplam 3 Saat  - Ücret: 

Klasik Müziğin Yolculuğu
Klasik Müzikteki Bestecilerin Caz’a Yönelimleri
Caz’ın Doğuşu ve Felsefesi 

 

Kayıt işlemleri için lütfen tıklayınız

 

*******************************************

 

 

*Müziğin Özgürleşmesi ve Blues, Ragtime*

 

28 Şubat 2021 Pazar  - 18.30 /21.30 Saatleri arasında – Toplam 3 Saat

Fransız İhtilali
Vodviller
Sokak Şarkıcılığı ve Çalgıcılığı,
Blues
Ragtime

 

Kayıt işlemleri için lütfen tıklayınız

 

 

*******************************************

 

*Swing Dönemi, Caz Stillerini Etkileyen Müzikal Tür ve Oluşumlar*

(Bebop Dönemine kadar)

 

7 Mart 2021 Pazar

Pazar 18.30 /21.30 Saatleri arasında – Toplam 3 Saat

Caz’da Bigband Dönemi
Dixieland
Swing
Gospel,Soul ve Swing Dönemi 

 

Kayıt işlemleri için lütfen tıklayınız

 

 

*******************************************

 

 

*Broadway Müzikalleri Ve Caz Stillerinin İncelenmesi*

(Bebop Dönemine kadar)

 

14 Mart 2021 Pazar

Pazar 18.30 /21.30 Saatleri arasında – Toplam 3 Saat

Amerikan Şarkı Kitabı ve Bestecileri
Broadway Müzikalleri
Müzikal Şarkılar ve Caz Stillerinin İncelenmesi

 

Kayıt işlemleri için lütfen tıklayınız

 

 

 

Şenay Ocak Özgeçmiş

Kayseri’de doğan Ocak, müzik ve sahne sanatlarına ilgisi nedeniyle lise yıllarından itibaren müziğe yöneldi. Yabancı dil bölümünden, Anadolu lisesinden mezun oldu.Turizm Rehberlik ve Uluslararası İlişkiler alanında iki fakülteyi yaşadığı yer olan Ankara’da bitirdi. Üniversite yıllarının hemen sonrasında klasik şan eğitimini Ünlü Soprano Hülya Kazan'dan aldı ve çeşitli korolarda alto partileri seslendirdi. Dilan Öztoprak,Yard. Doç.Dr. Sevan Nart ile müzikal duyma ve işitme çalıştı.

2015 yılında Ünlü gitarist Dave Allen ve Amerikan Büyük Elçiliği'nin düzenlemiş olduğu Klasik Keyifler caz workshop'una katıldı ve beraberinde Sibel köse , Cem Aksel ve Dave Allen eşliğinde ensemble çalışması yaptı.

Bahçeşehir Üniversitesi Caz Yüksek lisans hazırlık sınıfında vokal alanında Sibel Köse, Başak Yavuz ve Uraz Kıvaner eşliğinde ensemble ve atölyelere katıldı. Ayrıca caz alanında müzik teori derslerine Şevket Akıncı ve Baki Duyarlar ile başladı.Bahçeşehir Üniversitesi Caz Akademisi’nde kendi gibi öğrenci olan müzisyenlerle On Queue Jazz Band isimli grubu kurdu ve İstanbul’da caz kulüpleri ve festivallerde sahne aldı.

Hacettepe Üniversitesi Caz Anasanat dalı Caz Vokal öğretim görevlisi Aydın Kahya ile “caz vokal teknikleri ve stili” üzerine çalıştı, aynı zamanda Aydın Kahya ve Şef piyanist, öğretim üyesi Erol Erdinç , değerli piyanist ve Odtü Caz Orkestrası Şefi ve öğretim üyesi Ümit Eroğlu ve genç yaşına rağmen dünyaca ünlü şef ve öğretim üyesi Rustam Rahmedov ile sahne projelerine devam etti. 

İtalya'da özel bir sanat festivaline uluslararası juri tarafından seçilip, onurlandırılan sanatçılar arasına solo performans için davet edildi.

Hacettepe Üniversitesi 50.yıl bahar konserinde ve Sosyal Sorumluluk projelerinde Hacettepe Üniversitesi Akademik Senfoni Orkestrası ile de solo sahne alan sanatçı, ülkemizde caz konserleri ve usta isimlerle beraber sahne performanslarının yanısıra, eğitimini yurtdışı , yurtiçi workshop'lar ve Yard.Doç. Dr. Sevan Nart ile enstrüman, müzik teorisi alanında sürdürmektedir. Ayrıca yüksek lisansını ve akademik çalışmalarını müzikoloji alanında  devam ettirmektedir. 

Çeşitli Radyo, Televizyon programlarına Türkiye’de ve dünyada müzik ve caz konusunda bilgi vermek için katılmış, Caz hakkında bir çok seminer, söyleşi ve sunum gerçekleştirmiştir. Yine çeşitli kültür sanat dergileri ve portallarında müzik üzerine yazılar yazmaktadır.