Eğitim   |   Ankara Seminerleri   |   Yeni Medya - Gazeteciler İçin Podcast
Yeni Medya - Gazeteciler İçin Podcast

 

Eğitmen: E. Nida Dinçtürk - Tansel Erdem Yılmaz - Burak Kılıç

Başlangıç Tarihi: 25 Aralık 2021

Ders Gün ve Saatleri: Cumartesi - 13:00/16:00 saatleri arası

Toplam Ders Saati: 3 Saat

Ücreti: 100,00TL

 

EĞİTİM DETAYLARI
Gazeteciler için yeni, özgür ifade sahası: Podcast.
 
Nasıl yapılır, nasıl kaydedilir, nasıl yayınlanır, kim dinler sorularının yanıtlarını gazetecilik podcasti yapanlar anlatıyor.
 
Nida Dinçtürk, podcastin yapısını, gereklilik nedenlerini ve içerik üretiminin nasıl gerçekleşeceğini anlatacak. Bir içeriğin dinleyiciye ya da haber tüketicisine ulaşmasındaki aşamalarını paylaşacak.
 
 
Tansel Erdem Yılmaz, Podcast için üretilecek içeriğin yol haritasını çiziyor. Hazırlıklar nasıl yapılır, dinleyiciye nasıl ulaşılır ve daha geniş kitlelere hitap edilebilir gibi soruların yanıtlarını paylaşıyor.
 
 
Burak Kılıç, bir podcastin hangi cihazlarla kaydedileceğinden, hangi platformlarda nasıl paylaşılacağına kadar tüm teknik detayları paylaşacak.
 
 
 
Eğitmenlerin Özgeçmişi
 
 
 
Nida Dinçtürk
 
İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Daha önce Dünya Gazetesi, TRT Türk ve Sputnik Türkiye’de editörlük ve muhabirlik yaptı. 
 
teyit.org, gazeteduvar, insideturkey.news ve News Lab Turkey için freelance gazeteci olarak çalıştı. Yayın kurulu üyesi olduğu bağımsız podcast platformu Medyapod'da “Anlatsam Roman Olur” adlı podcastin yapımcısı ve "Dünya Podcast"in İngiltere editörü. 2019 ve 2020'de Medyapod adına, Türkiye’nin ilk podcast zirvesi “Podcast Summit”i organize etti. Haber arşiv platformu fikritakip'in kurucusu.
 
 
 
Erdem Tansel Yılmaz
 
Hacettepe Üniversitesi İktisat bölümünde lisans, Ankara Üniversitesi Bilim Tarihi bölümünde yüksek lisansını tamamladı, aynı bölümde bilim felsefesi alanında doktorasını yapıyor. Radyo programcılığı ve birçok mecrada yaratıcı içerik editörlüğü yaptı, 2017’den bu yana Ömer Faik Anlı’yla bilim felsefesine odaklanan Gayrisafi Fikirler ve Audioteka platformunda Dinlesen Seversin podcastini yayınlıyor.
 
 
 
Burak Kılıç
 
İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nde okudu. Hürriyet, Karşı, Akşam ve Taraf gazetelerinde editörlük yaptı. Diken, Newslabturkey ve Fitbol Dergi mecralarında yazılar yazdı.
 
Yayın kurulu üyesi olduğu bağımsız podcast platformu Medyapod'da “Boş Adam İşi” ve "Taner'in Gülleri" isimli spor podcastlerini yapıyor. Pek çok podcast için montaj ve altyapı desteği sağlıyor.