EĞİTİM   |   um:ag Akademi (Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Akademisi))   |   Yazarlık Atölyesi
Yazarlık Atölyesi

um:ag AKADEMİ Yazarlık Atölyesi

 

Başlangıç Tarihi: 4 Mart Çarşamba

Süre: 8 Hafta - 48 SaatYazma seminerinin ana çerçevesini, küreselleşmeye, insanı dışlayan edebiyat anlayışına, yeni dünya düzeninin dayattığı yabancılaşmaya karşı duran bir bakış açısı oluşturacaktır. Başlıca amaç, katılımcıların yaratma cesareti edinmelerini sağlamak, yaratma sürecini irdelemek, yazma serüvenini, içerik, biçim, dil, felsefe, psikoloji boyutlarıyla incelemektir. Uygulama çalışmaları ile yazılı anlatımı geliştirmek hedeflenirken, edebiyatseverlere edebi metinler üzerinde tartışma olanağı sunulacaktır. Katılımcılar, düşüncelerini doğru ve etkileyici bir dille yazıya dökmenin yollarını öğrenirken uygulamalı çalışmalarla kendilerini geliştirebilecektir. Seminerler, yazmaya yeni başlayanlardan bu yolda ilerlediğini düşünenlere kadar, konuya ilgi duyan herkese açıktır.

Seminer kapsamında, Yaratma Cesareti, Kurgu, Anlatım Geliştirme, Metin Uygulamaları, Türler (Roman / Öykü), Felsefi Açıdan Yaratıcı Yazarlık, Öykü Denemeleri ve Uygulamaları gibi konu başlıkları altında tecrübeli ve yetenekli yazar kadrosu ile eğitim verilecektir. Başlıca amaç, katılımcıların yaratma cesareti edinmelerini sağlamak, yaratma sürecini irdelemek, yazma serüvenini, hem içerik, biçim, dil bakımından hem de felsefi ve psikolojik boyutlarıyla incelemektir. Uygulama çalışmaları ile yazılı anlatımı geliştirmek hedeflenirken, edebiyatseverlere edebi metinler üzerinde tartışma olanağı sunulacaktır. Katılımcılar, düşüncelerini doğru ve etkileyici bir dille yazıya dökmenin yollarını öğrenirken uygulamalı çalışmalarla kendilerini geliştirebilecektir.

Düşüncelerinizi doğru ve etkileyici bir dille yazıya dökebilmenin yollarını öğrenebileceğiniz ve uygulamalı çalışmalarla bilgi edinebileceğiniz bu seminerler ortaöğrenimi tamamlayan ve 18 yaşını dolduran herkese açıktır.

PROGRAM

ŞİİR-Cenk Gündoğdu

(4 hafta, cumartesi 10.30-13.30)

1.Hafta

-Ahmet Haşim, Piyale, Önsöz

-Nazım Hikmet, Putları Yıkıyoruz!

2.Hafta

-Orhan Veli, Garip, Önsöz

-Cemal Süreya, Folklor Şiire Düşman

3.Hafta

-Turgut Uyar, Şiir Çıkmazda

-Edip Cansever, Tek Sesli Şiirden Çok Sesliliğe

-Oktay Rifat, Perçemli Sokak, Önsöz

4.Hafta

-Behçet Necatigil, Bile/Yazdı

-İlhan Berk, Poetika

 

ROMAN-Faruk Duman

(4 hafta, Çarşamba 18.30-21.30)

1.Hafta

-Roman Üzerine

2.Hafta

-Olay Örgüsü, Fareler ve İnsanlar

3.Hafta

-Karakter, Katip Bartleby

4.Hafta

-Yenilikler, Dönüşüm

 

ÖYKÜ-Faruk Duman

(4 hafta, Çarşamba 18.30-21.30)

1.Hafta

-Öykü Üzerine

2.Hafta

-Olay Örgüsü

3.Hafta

-Öykü ve Ritim

4.Hafta

-Çözümlemeler

 

DENEME-Haydar Ergülen

(4 hafta, cumartesi 10.30-13.30)

1.Hafta

-Deneme denememe, işte bütün mesele!

2.Hafta

-Dünya kadar deneme (Montaigne, Bacon, Canetti, Tournier)

3.Hafta

-Deneme: Türkçenin yüzakı (Haşim, Tanpınar, Ataç, Salah Birsel,

Vedat Günyol, Nermi Uygur, Uğur Kökden, Enis Batur, Nurdan

Gürbilek, Feridun Andaç…)

 

4.Hafta

-Deneme-Şiir (Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday)

-Deneme-Köşeyazısı (İlhan Selçuk-Ece Temelkuran)

EĞİTMENLER

Haydar Ergülen

1956 Eskişehir doğumlu. ODTÜ Sosyoloji mezunu. 25 yıl reklam yazarlığı yaptı. Üniversitelerde yaratıcı yazarlık, Çağdaş Türk Şiiri, İkinci Yeni, Çağdaş Türk Edebiyatı, Düşünce Hayatı dersleri veriyor. Özel kurumlarda şiir ve yazı atölyeleri düzenliyor. 45'i Türkçe, şiir ve düzyazı, 5'i de yabancı dillerde şiir olmak üzere 50 kitap yazdı. Radikal, Cumhuriyet, Birgün'de köşe yazarlığı yaptı,yapıyor. Pek çok aylık dergide yazıyor. 7 şiir ödülü kazandı. Pek çok ödülde seçici kurul üyesi. Arkadaşlarıyla şiir dergileri çıkardı.İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali, Eskişehir Uluslararası Şiir Buluşmaları ve Nazım Hikmet Uluslararası Şiir Günleri direktörü.

 

Cenk Gündoğdu

1976’da Ankara’da doğdu. İşletme ve güzel sanatlar fakültelerinde okudu.

KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Çeşitçi üniversitelerde bu alanda dersler verdi. Aleksandr Sergeyeviç Griboyedov’un Akıldan Bela adlı tiyatro oyununun çevirisini (E. Toprak ile) ve Radyonun İçindekiler adlı oyununu yayımladı (2011). Issız, Harapadlı kitaplarını yayımlandı. Alternatif şiir yıllığı Şiir Defteri’nin eşhazırlayıcısıydı (2005-2014). Radyonun İçindekiler adlı oyununu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda izleyiciyle buluşturdu (2016). 2001 -2019 Üç Nokta dergisini yayımladı.

 

Faruk Duman

1974 yılında Ardahan’da doğdu. Ankara’da DTCF Kütüphanecilik Bölümü’nü bitirdikten sonra bir süre Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi Sanat Bölümü’nde çalıştı. 2003-2018 yılları arasında Can Yayınları’nda Türk Edebiyatı editörlüğü yaptı. Arkadaşlarıyla birlikte Sarnıç ve Öykü Gazetesi’ni çıkardı.

 Kitapları

 Roman: Pîrî: Kayıp Denizler Üzerine Bir Anımsama (2003), Kırk (2006), İncir Tarihi (2010, Yunus Nadi Roman Ödülü), Ve Bir Pars, Hüzünle Kaybolur (2012), Köpekler İçin Gece Müziği (2014, Dünya Kitap Ödülü ve Necati Cumalı Edebiyat Ödülü), Sus Barbatus! (2018, Orhan Kemal Roman Armağanı).

 Öykü: Seslerde Başka Sesler (1997), Av Dönüşleri (1999, Sait Faik Hikâye Armağanı), Nar Kitabı (2001), Keder Atlısı (2004, Haldun Taner Öykü Ödülü), Sencer ile Yusufçuk (2009), Kedi’çin Masallar (2010), Baykuş Virane Sever (2013), Zeytin Taneleri Birbirine Çarpıyor: Toplu Öyküler (2019), Doğa Betiği (2019), Kaptan Kanca’nın Bir Macerası ve Öbür Yeni Öyküler (2019).

 Deneme: Adasız Deniz ve Aperitifler / Defterden Notlar (2010), Tom Sawyer’ın Kitap Okuduğu Kulübe (2015), Yazmalı Defter (2017).

 

 

İLETİŞİM:

Nazlı ÖZTOKSOY - Yönetici

+90 212 533 65 32 / 1622

khas-yasam@khas.edu.tr

Kadir Has Üniversitesi

Kadir Has Kampüsü 34083 Cibali İstanbul