EĞİTİM   |   Seminer Eğitmenleri   |   Hasan Tüfekçi
Hasan Tüfekçi

Haber fotoğrafçılığına Yeni Haber Gazetesi'nde başladı. Hürriyet Gazetesi'nde 16 yıl süren kariyerine, polis-adliye muhabiri olarak toplumsal olayları fotoğraflayarak adım attı.

 

Başbakanlık Foto Muhabirliği görevine Bülent Ecevit döneminde getirildi. Başbakan Ecevit'in rahatsızlanarak hastaneye girişini fotoğraflamayı başaran iki foto muhabirinden biri oldu.

 

2002 yılında Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlık dönemlerinde başbakanın yurt dışı ve yurtiçi seyahatlerine katılarak, gündeme iz bırakan önemli haberlere imza attı. Bağdat, Kabil, Kuzey Irak ve Suriye gibi bölgelerde yaşanan olayları fotoğrafladığı karelerle yaşattı. Marmara, Kaynaşlı, Elazığ, Bingöl ve Van Depremleri; Mardin Bilge Köy katliamı; Habur'dan giren PKK'lıların gelişi; Güneydoğu operasyonları; Hatay Dörtyol olayları; Kırıkkale MKE Fabrikası patlaması gibi bir çok ulusal olayları haberin yerinde görüntüledi. Yaptığı çalışmalarla, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin düzenlediği prestijli yarışmalarda, "Haber, Siyaset ve Serbest" dallarında birincilik ödülleri kazandı.

 

2008 yılında Cumhurbaşkanlığı Foto Muhabirliği görevi sırasında çeşitli ulusal haberler ile gündem yarattı. Ardından, TBMM'de Parlamento Foto Muhabiri olarak siyasal gündemi etkileyen fotoğraflarıyla öne çıktı. BDP Milletvekili Hasip Kaplan'ın TBMM Genel Kurulu'nda bardak kırdığı anı yakalayan fotoğrafıyla ödül kazandı.

 

Hasan Tüfekçi, 2012 yılından itibaren çalışmalarını serbest olarak sürdürüyor...