YAYINEVİ   |   Bütün Yazıları   |   Tohum ve Toprak (Ocak-Haziran 1989)
SBN: 978-975-8084-63-0
Tohum ve Toprak (Ocak-Haziran 1989)

12 Eylül öncesi ve sonrasında ABD teorisyenleri, İslamcı akımların komünizme karşı en etkili ideoloji olduğunu ileri sürmüş ve İslamcı akımların ele geçireceği devletlerin komünizme karşı "yeşil kuşak" oluşturacağını yazıp çizmişlerdi.

 

(Cumhuriyet, 25 Mart 1989, Odak...)

 

Nedense hep "İran"a benzeyeceğiz" diye korkuluyor da, "Suudi Arabistan'a döneceğiz" diye hiç düşünülmüyor. Bu gidiş Tahran'a değil, Riyad'adır, Ciddeye'dir. Bilet, "yeşil kuşak teorisyenleri" tarafından bu "istikamete" kesilmiştir.

 

(Cumhuriyet, 5 Mayıs 1989, Teravih...)

 

Dinsel gericiliğin sakalını sıvazlayarak bugünkü lükslerini sürdüren Davidoff purolu, Rolex saatli sözde liberaller. Yıllar önce inanç bayrakları gibi kitleleri coşturup dolandırdıktan sonra bugün, şu arabesk liberalizme yardakçılık yapmayı hüner sayan dönek Marksistler. Gericinin garibanina karşı arslan kesilip, aynı gericiliğin iç ve dış sermaye çevreleriyle sarmaş dolaş olanına karşı süt dökmüş kedilere dönen sahte Atatürkçüler. Devlet uçağı ile yapılan hac seferleri, Ramazan aylarında, kadın göğsü ve bacak fotoğrafları yanında Kuran ekleri vererek din sömürüsü yarışına giren gazete patronları... Bugünkü gerici gösterilerde bu çevrelerin, birbirleriyle hiç bağdaşmazmış gibi görünen bu insanların sorumlulukları vardır. Tohum ve toprak... Dün ekilenler bugün biçiliyor. ... Sayın paşalar, 12 Eylül"de ne ektiler ki, bugün ne biçmek istiyorlar?...

 

(Cumhuriyet, 12 Mart 1989, Tohum ve Toprak...)

Uğur Mumcu

3 Ocak - 11 Haziran 1989 yazıları...

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar