YAYINEVİ   |   Bütün Yazıları   |   Askeri Marksizmden Demokrat Sosyalizme (Haziran-Aralık 1989)
SBN: 978-975-8084-62-3
Askeri Marksizmden Demokrat Sosyalizme (Haziran-Aralık 1989)

Bir sosyalist ülkenin bir başka sosyalist ülkeyi ... işgali, sosyalizmin yüz karasıydı. ... Mark-sizmin militarizasyonu, Sovyet Bloku'nda sosyalizmi geriletti ve sonunda Leninizmi çatlattı. Batı bloku'ndaki "ekonomilerin militarizasyonu modeli" de ABD'nin etki alanındaki ülkelerde demokratik sistemlere büyük zarar verdi.

 

(Cumhuriyet, 7 Aralık 1989, Pişmanlık...)

 

Diktatörleri, ya yaşamlarında halk affetmiyor, ya öldüklerinde tarih... Çavuşesku, daha bir ay önce genel sekreterliğe ayakta alkışlarla yeniden seçilmemiş miydi?! Çavuşesku, kendi halkı ve kendi ordusunca devrildi ve kurşuna dizildi... Küçük dağları ben yarattım diye kasılan bütün ... hanedan özlemcilerinin kulaklarına küpe olsun.

 

(Cumhuriyet, 27 Aralık 1989, Kim Kaldı?..)

 

Romanya'da bir diktatörlük ve hanedan devrildi. Gelecek olan nedir? "Wall Street Kapitalizmi" mi, yoksa çoğulcu demokrasi modeli içinde "demokratik sosyalizm" mi? (Cumhuriyet, 26 Aralık 1989, Hanedan...) Moskova'ya bugün Marksist aydınlarımız değil, işadamlarımız gidiyor: "Marksistler cezaevine, işadamları Moskova'ya..." Moskova'da dünya işçileri birleşmiyor, işverenler birleşiyor. ... Çok şakacı bir dünyada yaşıyoruz. İdeolojiler yıkılıyor, teoriler çürüyor; İslamcılar Kürtçü oluyorlar, komünistler dinci, kapitalistler ve emperyalistler de Kürtçü ve Sovyetçi... Bizleri birilerinin işlettiği ... kesin de, kim işletiyor, bu pek belli değil.

 

(Cumhuriyet, 10 Aralık 1989, İşletiliyoruz...)

 

Dünyanın hiçbir ülkesinde karma ekonominin bulunmadığı yazılıp çiziliyor. ... Karma ekonomi, kapitalist modelin bir türevidir. ... kapitalist ülkelerin hemen hepsinde karma ekonomi modelinin işlediğini görürsünüz. Karma olmayan bir tek kapitalist model yoktur. ... Demokratik sosyalizm, ... karma ekonomi ile beraber yürüyecek. ... Sosyalist Bloka da bundan sonra "Wall Street kapitalizmi" gelmez. Gelecek olan, karma ekonomi ve demokratik sosyalizmdir.

 

(Cumhuriyet, 28 Aralık 1989, Karma...)

Uğur Mumcu

13 Haziran - 31 Aralık 1989 yazıları...

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar