YAYINEVİ   |   Bütün Yazıları   |   Petrol Bekçisi (Haziran-Aralık 1990)
SBN: 978-975-8084-66-1
Petrol Bekçisi (Haziran-Aralık 1990)

Türkiye, izlediği bu "kraldan çok kralcı" siyaset yüzünden, bölgede bir Kürt devletinin doğumuna ebelik de edebilir.

 

(Cumhuriyet, 16 Ağustos 1990, Olasılıklar...)

 

ABD ve İngiltere'nin bölgede bir Kürt devleti kurma planları hiç değişmemiştir. Kapitalist Batı'nın amacı, Ortadoğu petrolleri üzerindeki denetimleridir. Petrol, dün olduğu gibi bugün de Ortadoğu siyasetinin nedenidir.

 

(Cumhuriyet, 19 Ağus-tos 1990, Kürt Desteği...)

 

Türkiye gerçi Kore Savaşı'ndan sonra NATO'ya girmiştir. Ama Kore Savaşı'ndan sonra bile Amerikan senatosu Türkiye'nin NATO'ya girmesini uygun bulmamıştı. ... Ama ABD Savunma Bakanlığı, iki nedenle Türkiye'nin NATO'ya girmesini uygun bulmaktaydı: Ortadoğu'da petrol bekçiliği ve Sovyetler'e karşı kullanılacak üslerin Türk toprakları üzerinde kurulması!..

 

(Cumhuriyet, 24 Ağustos 1990, Pentagonizm...)

 

Türkiye'de Suudi destekli İslamcılık niçin bu kadar yaygınlaştırıldı? Bölgedeki Kürtler, Batı devletlerince dünden bugüne niçin desteklendi? Son yıllarda "İslamcı-Kürtçü" akım niçin desteklendi?..

 

(Cumhuriyet, 19 Ağustos 1990, Kürt Desteği...)

 

Türkiye böyle bir süreçte neler kazanabilir, neler yitirebilir? Kimse "Musul-Kerkük" düşleri görmesin; kimse ... Avrupa Topluluğu kapılarının bize hemen açılacağını sanmasın.

 

(Cumhuriyet, 9 Eylül 1990, Yeni Süreç...)

 

"Büyük ve hayali şeyleri yapmadan yapmış gibi görünmek yüzünden bütün dünyanın kinini, memleketin ve milletin üstüne çektik. Panislamizmi yapamadık. Panturanizmi yapamadık. Yapıyoruz, yapacağız dedik. Düşmanlar da 'yaptırmamak için bir an önce öldürelim' dediler. ... Haddimizi bilelim. Biz hayat ve bağımsızlık isteyen milletiz. Ve yalnız ve ancak bunun için hayatımızı veririz." Mustafa KEMAL

 

(Uğur Mumcu, Neydi... Cumhuriyet, 8 Eylül 1990)

Uğur Mumcu

26 Haziran - 30 Aralık 1990 yazıları...

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar