YAYINEVİ   |   Bütün Yazıları   |   Örs ve Çekiç (Şubat-Temmuz 1992)
SBN: 978-975-8084-69-2
Örs ve Çekiç (Şubat-Temmuz 1992)

Kürt sorunu, Türkler'le Kürtler arasında bir sorun değildir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile PKK arasında bir sorun da değildir.

 

(Cumhuriyet, 24 Haziran 1992, Seçenek Nedir?..)

 

Kürt sorunu Bekaa Vadisi'nde çözülmez. Şırnak, Cizre, Silopi'de de çözülmez. Bu sorunun çözüm yeri, dün olduğu gibi bugün de "Kürt Mandacılığını" üstlenen Batı başkentleridir.

 

(Milliyet, 28 Mart 1992, Yeni Değil...)

 

Bu gerçeğin Kürtler tarafından kabul edilmesi gereken özellikleri vardır. Gerçeklerden biri, PKK Terörüdür. Kürt aydınları PKK terörünü açıkça kınamazlarsa nasıl inandırıcı olurlar? Bir başka yüzü de, tarihteki birçok olayda Kürt aydınları ve aşiretleri ile Batı hükumetleri ve gizli servislerinin kurdukları ilişkilerdir. ... Türk'ü Kürd'e, Kürd'ü Türk'e kırdırmak isteyenler kim?.. Dün kim kırdırdıysa, bugün de onlar!

 

(Milliyet, 10 Nisan 1992, Kürt Gerçeği...)

 

Kuzey Irak'taki Kürtler geleceklerini kendileri belirlemiyor. Belirleyenlerin başında ABD ve Çekiç Güç geliyor. ... Çekiç güç, ABD için çekiç. Türkiye ise bu çekicin örsü oluyor.

 

(Milliyet, 23 Haziran 1992, Çekiç Güç ve Amacı...)

 

Asıl büyük yanlış, Kürtler'in kültürel kimlikleri ile PKK terörünün birbirine karıştırlmasıdır.

 

(Milliyet, 21 Mart 1992, Yanlışlar...)

 

"Kürt realitesi"nin ilk yönü, Kürtler'in ayrı bir etnik kimliğe sahip olduklarını kabul etmektir. Yasakların bir anlamı olmadığı, tersine sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır. Bir başka yönünde de, Kürt ayaklanmalarının amaçları, dış destekleri, Kürt feodalitesi ... vardır. PKK terörü, bu gerçeğin kanlı yüzüdür.

 

(Milliyet, 23 Nisan 1992, Kürtçe TV...)

Uğur Mumcu

1 Şubat - 24 Temmuz 1992 yazıları...

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar