YAYINEVİ   |   Bütün Yazıları   |   Son Yazılar (1-24 Ocak 1993)
SBN: 975-8084-68-2
Son Yazılar (1-24 Ocak 1993)

Müslüman Irak, Müslüman Kuveyt'e neden saldırdı? Müslüman Suudiler, Irak'a karşı neden Amerikalılar'la işbirliği yaptı? ... bu savaşların hangisi cihad sayılacaktır? ... Osmanlı İmparatorluğu, Müslüman toplumlardan oluşmuyor muydu? Hilafet Osmanlılar'ın elinde değil miydi? Öyleyse Hazreti Muhammed'in torunu neden İngiliz İstihbarat Servisi ile birlikte Osmanlılar'a karşı savaşmıştı? ... Dünyada insan insanın, Ortadoğu'da müslüman Müslüman'ın kurdudur!

 

(Cumhuriyet, 21 Ocak 1993, İslam Birliği...)

 

Bu serüvenci ve acımasız diktatöre yıllarca silah satan Batılı silah tekelleri ve hükümetler, Saddam'ı yeni mi tanıyorlar? ... Önce Şah'ı Musaddık'a, sonra Kürtler'i Bağdat rejimine, sonra Saddam'ı Humeyni'ye karşı kullanan ABD, Saddam'ı devirirse bütün gücüyle İran'daki İslam Cumhuriyeti'ni de devirmeye çalışacak? ... Türkiye neden bu oyunlara araç oluyor? ... Batı, Kıbrıs ve Kürt sorununda Türkiye'den yana bir tavır mı alacaktır? Batı, Saddam olmasa da bir başka Saddam yaratıp bugün sağlamaya çalıştığı egemenliğini yine kurardı.

 

(Cumhuriyet, 20 Ocak 1993, Saddam Olmasa...)

 

Yugoslavya'da bugün yaşananların binde biri sosyalist Yugoslavya'da yaşansaydı, siz görürdünüz Beyaz Saray'ı, Birleşmiş Milletler'i, Batılı hükümetleri... Bosna Hersek'te petrol olsaydı Batı hiç bu kadar sessiz kalır mıydı?

 

(Cumhuriyet, 11 Ocak 1993, İki Uygarlık...)

 

Ortadoğu'nun karanlık bir kuyu olduğu, her gün biraz daha kanıtlanıyor. Kanıtlanan son ilişki, MOSSAD-Barzani ilişkisidir. ... Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa, ne işi var CIA ve MOSSAD'ın Kürtler arasında? Yoksa CIA ve MOSSAD antiemperyalist savaş yapıyorlar da dünya bu savaşın farkında mı değil?

 

(Cumhuriyet, 7 Ocak 1993, MOSSAD ve Barzani...)

Uğur Mumcu

1 Ocak - 24 Ocak 1993 yazıları...

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar