YAYINEVİ   |   Bütün Yazıları   |   Katiller Demokrasisi Hırsızlar Düzeni (1962-1971)
SBN: 978-975-8084-31-9
Katiller Demokrasisi Hırsızlar Düzeni (1962-1971)

"Karanlıklarda çevrilen dolapları, kredi yolsuzluklarını, devleti milyonlarca lira zarara sokan suistimalleri belgeleri ile ortaya koyanlara suikastler düzenlenecekti.

 

Şimdi kamuoyu şu soruların cevaplarını araştıracak; kendilerine suikastler düzenlelen devrimciler hangi yolsuzlukları ortaya çıkarmışlardır?.. Bu yolsuzluklara adları karışanlar kimlerdir... ve bunlar devletin hangi kademelerinde bulunmaktadır?.. Şimdiye kadar bu yolsuzluklar karşısında neden susulmuştur?..

 

İnsanlara cangüvenliği sağlayamamış bir düzene bir hukuk devleti denilemez. Devrimcilerin faili meçhul cinayetlere kurban gittiği bir düzene demokrasi denilemez. Yolsuzlukların devlet yetkililerini sardığı bir düzene Anayasa düzeni denilemez. Bu katiller demokrasisidir. Bu hırsızlar düzenidir."

 

(29.12.1970, Devrim)

Uğur Mumcu

 

Bütün yazıları dizisinin ilk kitabı. 1962 -1971 yılları arasında yayımlanan yazıları. Kitapta yer alan ilk yazı, "Türk Sosyalizmi", 26 Ağustos 1962 tarihli. Mumcu bu yazıyla henüz 20 yaşındayken Cumhuriyet gazetesi Yunus Nadi yarışmasında ödül kazanmış. Bu yazılardan Kirli Eller başlıklı ve 29 Aralık 1970 tarihli olanı, yukarıda aktarılan son bölümü ile bu kitabın adını koydu.

 

Daha önce yayımlanmış da olsa yazılar, 35-40 yıl sonra bugün, hele Mumcu'nun öldürülmüş olması gerçeği ile birlikte, çok daha çarpıcı ve etkileyici. Sanki ilk kez yayımlanıyormuş gibi.

 

Yazıların bütününden, otuz yılda bu ülkede nelerin değişmediğine ilişkin sonuçlar çıkarılabilir. Ama asıl sonuç şu: Sistem onu vahşice yok ederek, bu denli gelişmiş bir beynin, kendisi için fazla, hatta tehlikeli olduğunu göstermiş oldu.

 

Mumcu'nun yazılarında 62-71 arası birinci dönem, 74 sonrası ikinci dönem olarak nitelenebilir. 62-71 yazılarının toplandığı "Katiller Demokrasisi, Hırsızlar Düzeni" MUMCU YAZILARI'nın bir tür "içindekiler"i, ya da ana fikri... 74 sonrası yazılar ise (Bütün Yazıları dizisinin ikinci kitabından itibaren), bu içindekilerin açılımı, bu ana fikrin rakamlarla, tarihlerle, belgelerle somutlanması.

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar