YAYINEVİ   |   Bütün Yazıları   |   Sağcı Düşünce (Haziran-Aralık 1975)
SBN: 978-975-8084-37-1
Sağcı Düşünce (Haziran-Aralık 1975)

"- İdeolojik maksat... aşırı cereyan... tehlikeli düşünce... fikir suçu... Bunlar hep, ülkede emekçiden yana bir düzen isteyenler için kullanılmıştır. Siz hiç sağcılıktan yargılanan bir fikir suçu sanığı gördünüz mü?.. Görmemişsinizdir. Çünkü ideolojiden yoksun olmak, fikirden de yoksun olmak demektir.

 

(Cumhuriyet, 4 Ağustos 1975, İdeolojik Maksatla...)

 

Siz hiç fikir suçu sanığı, AP'li, DP'li, CGP'li, MHP'li gördünüz mü? Fikir suçu işlemek için de insanda bir parça fikir olması gerekmez mi?

 

(Yeni Ortam, 22 Haziran 1974, Materyalist...)

 

Bir hukukçu çıksa da, bu ülkede yolsuzluklar için açılan davalarla düşünce suçlarından dolayı açılan davaların sayısını bir karşılaştırsa; Türk siyasal yapısının bütün çizgileri, en aydınlık biçimde ortaya çıkıverir. ... Düşüncelerinden dolayı binlerce insandan hesap soran rejim, yolsuzluklar için bir tek gün soru sormazsa, düşünce suçu adı altında kimleri neden yargılamak istediğini, neden bu amaçla yasalar hazırlattığı da belli olmaz mı?"

 

(Cumhuriyet, 18 Kasım 1975, Özgürlüğün Bedeli...)

Uğur Mumcu

 

19 Haziran-30 Aralık 1975 arası yazılar. Milliyetçi Cephe ve ilkel sağcılık devam ediyor. Şidditlenerek, derinleşerek, asıl kimliğini, asıl yüzünü sergilemekteki pervasızlığı gittikçe artarak. Törör, baskı, yolsuzluk, adam kayırma, partizanlık... Hırsızlık, kaçakçılık... Bütün bunlar serbest; bir tek sol düşünce yasak.. Şiddet eyleminde bile sağ teröre hoşgörü, sol şiddete, şiddetle tepki.. Hep "sağ" düşünce adına, hep sola karşı... Toplum, gerçekten tam anlamıyla "cephe"leşmekte... Birbirine düşman kamplara ayrılmakta... En azından bu süreç hızlanmaya başlamış.

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar