YAYINEVİ   |   Bütün Yazıları   |   Yolsuzluk, Şiddet, Bağımlılık (Ocak-Haziran 1976)
SBN: 978-975-8084-38-8
Yolsuzluk, Şiddet, Bağımlılık (Ocak-Haziran 1976)

"Bazı ülkelerde bazı kimseler, devleti soymak için politikacı kılığına girerler. Partilerde, parlamentoda boy gösterirler. İhracat, ithalat, banka soygunu gibi işleri siyasal ilişkilerle yürütürler. Bunlar da çetedir. Çetelerin en aşağılığı da bunlardır. Bunlar, yüzlerine devlet adamı maskesi takıp, halkı soyarlar. Allah’a çok şükür, memleketimizde böyle çeteler yoktur!..

 

(Cumhuriyet, 22 Mart 1975, Çete...)

 

Bir toplum böyle çöker işte!.. Devletin yerini kaba kuvvet alır, susulur. Yasanın yerini Allah alır, korkulur. Yolsuzluklar, cinayetler birbirini izler, eller kollar bağlanıp götürülür. Vuran vurur, öldüren öldürür ve bütün bunlardan sonra, bir çete gelir ve devleti teslim alır.

 

(Cumhuriyet, 15 Ocak 1975, Bir Örnek...)

 

Amerikan kapitalizmi, bütün kirlerinden arınıp kendini yenileyebilirse, Türkiye’de Demirel gibi bir başbakan, Feyzioğlu, Erbakan ve Türkeş gibi başbakan yardımcıları istemeyecektir. Çünkü bu liderler, partileri gibi çağdışıdır."

 

(Cumhuriyet, 12 Mart 1975, Geleceğe Doğru...)

Uğur Mumcu

 

2 Ocak 1976-16 Haziran 1976 arası yazılar. Yolsuzluk, rüşvet, kayırmacılık diz boyu. Ama bütün bunları kamuoyunun bilmemesi gerek. Üstelik yolsuzluk, sömürü uluslararası boyut kazanmış. "Milli" hırsızların, "milli çete"lerin, artık sınırötesi, okyanusötesi ağababaları var. Ama bütün bunların halktan gizlenmesi gerek. Sırları ifşa edenlere karşı vatan, millet, milli ve manevi değerler adına devlet adına, devlet olarak "şiddet" uygulamak meşrudur. Tabii bütün bunlar da uluslararası destek, yani sınırötesi, okyanusötesi destek olmadan olmaz. Yanı dışa bağımlılık...

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar