YAYINEVİ   |   Bütün Yazıları   |   Alaturka Kapitalizm (Ocak-Temmuz 1982)
SBN: 978-975-8084-48-7
Alaturka Kapitalizm (Ocak-Temmuz 1982)

"24 Ocak Kararları, kurulu ekonomik düzeni büyük ölçüde değiştirmeyi amaçlamıştı. Ama böylesine köklü bir değişimin gerektirdiği hukuksal düzenlemeler zamanında yürürlüğe konmuş değildir. Serbest piyasa ekonomisine ya Allah!.. diye dalınmıştır. Kapitalizmi biz pek alaturka uyguluyoruz; alaturka kapitalizm dediğimiz de budur. Ne yasası düşünülmüş, ne kararnamesi, ne tebliği!.. Önüne ardına bakılmadan, el yordamı ile uygulanan liberal kapitalizm düzeni... Nihavent makamında kapitalizm!..

 

(Cumhuriyet, 23 Haziran 1982, Alaturka Kapitalizm...)

 

- Enflasyon ekonomiyi gözaltına alır. Dış borç ekonomiyi tutuklar! Şikayet yeri ise halkın kendisidir. Ama bu kapıyı açık tutalım..."

 

(Cumhuriyet, 4 Nisan 1982, Kimin Mirası...)

Uğur Mumcu

1 Ocak - 6 Temmuz 1982 yazıları...

 

24 Ocak Kararları... Küreselleşme... Ekonominin entegrasyonu... Turgut Özal... Özalizm... Özelleştirme... İç tüketimin kısılması... Ücretlerin dondurulması... Faizlerin sözde serbest bırakılması... Ama bütün bunlar yapılırken, hukuki ve teknik çerçevenin hiç düşünülmeyişi... Banker iflasları... Nerden, nasıl bulursan bul, yeter ki döviz getir... Hayali ihracat... Sırdaş hesap... Kara paranın aklanması... Kaçakçılığın, hırsızlığın, rüşvetin meşrulaştırılması... Yine "sözde" serbest piyasa ekonomisi adı altında seçilmiş birkaç şirketin devlet parasıyla zengin edilmesi... Serbest piyasa derken, devletin ekonomideki rolünün gittikçe, hem de çarpık bir biçimde artması... Kapitalizmden başka herşeye benzeyen bir ekonomik yapı... Türk usulü kapitalizm... Alaturka (alla Turca) kapitalizm...

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar