YAYINEVİ   |   Araştırma Dizisi   |   Neden Öldürüldüler? Dipsiz Kuyu
SBN: 978-975-8084-95-1
Neden Öldürüldüler? Dipsiz Kuyu

Ortadoğu, emperyalizmin kol gezdiği, terör örgütleri ile çeşitli istihbarat örgütlerinin kanlı ve kirli oyunlar oynadığı karanlık bir dipsiz kuyudur.

 

Bu karanlık ve dipsiz kuyuda cinayetler birbirini izler. Halk deyişi ile Ortadoğu'da 'kimin eli kimin cebindedir' bilinmez. Kim, kimi, neden öldürüyor? Bu soruların yanıtlarını anında bulmanın olanağı da yoktur. Olaylar yıllar sonra aydınlanır. O da bir kısmı!

 

(Cumhuriyet,27 Eylül 1992)

Uğur Mumcu

 

90'lı yıllar Prof. Dr. Muammer Aksoy'un öldürülmesi ile başladı. Bu olay Türkiye'nin, yeniden, adım adım, bir kanlı ortama doğru sürüklenmesinin başlangıcı olacaktı.

 

Aksoy'un ardından Çetin Emeç, Turan Dursun, Doç. Bahriye Üçok, Musa Anter ve Uğur Mumcu bombaların ve kurşunların hedefi oldu.

 

Cinayetler, tozlu raflara kaldırılan dosyalar, savsaklanan soruşturmalarla aydınlatılmaya çalışıldı. Cinayetlerin ardından yakalananlar ise hep 'tetikçiler' oldu. Tetiği çektirenler meçhul kaldı. Cinayetlerin ardındaki güçlere ulaşılamaması ise yeni cinayetleri de beraberinde getirecekti...

 

'Neden Öldürüldüler? ' adlı dizimizin üçüncü kitabında 1990-1993 yılları arasında işlenen bu cinayetler tüm boyutlarıyla ele alınıyor. Kitapta öldürülen insanlarımızın yakınlarıyla yapılan söyleşilere, fotoğraflara, belgelere, soruşturma ve dava süreçlerine yer verilirken Türkiye'de tezgâhlanan oyun içindeki oyunların perde arkasına ışık tutuluyor.

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar