ACTIVITIES
Göksel Keysan "Yitmek" Sergisi

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, 16 Şubat 2018’de açılacak Göksel Keysan’ın analog siyah beyaz fotoğraflarından oluşan “Yitmek” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Gizem Akgülgil’in üstlendiği sergi, 16 Şubat - 4 Mart 2018 tarihleri arasında her gün 10.00-17.00 saatleri arasında Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın 1.katında bulunan um:ag Sanat Galerisinde ziyaret edilebilir.

 

Özne ve nesneden bağımsız olan ‘yitmek’, hareket halinde olan bir eylemi niteliyor. ‘Geride kalmak’, ‘geride bırakmak’, ‘yitip gitmek’, ‘yitirmek’ gibi sözcükler ‘yitme’nin tersine her zaman bir öznenin bakışından söyleniyor. Göksel Keysan’ın öznesiz fotoğraf çalışmalarında da yitmekte olan objeler, öznelerle tekrar karşılaşma imkânı buluyor. Bu sayede izleyicilerin bakışından her biri yitip giden haline geliyor. Fotoğrafların siyah beyaz oluşu da geçmişte kalmanın altını çiziyor.

 

Farklı boyutlarda inci gümüş yüzeylere karanlık oda tekniğiyle basılmış görseller, ziyaretçilerine insanlığın her geçen gün ardında bıraktığı büyük kültürel artıkları göstermeye çalışıyor. Sanatçının 2014-2017 yılları arasında çektiği 29 fotoğrafa, sergi için özel olarak hazırlanmış ve içinde küratör Başak Şenova, Doç. Dr. Pelin Aytemiz, sanatçı ve akademisyen Dilek Karaaziz Şener, Özge Mumcu Aybars, Gizem Akgülgil ve Göksel Keysan’ın kavramsal yazılarının da bulunduğu bir kitap eşlik ediyor.

 

Sizleri, “Yitmek” i izlemeye, 16 Şubat 2018 saat 18.30’daki açılışımıza bekliyoruz.