Publications   |   All Articles Serial   |   Ermeni Mandacıları (Haziran-Aralık 1984)
SBN: 978-605-7882-10-3
Ermeni Mandacıları (Haziran-Aralık 1984)

ABD Temsilciler Meclisi'nin 24 Nisan gününü ”Ermeni Soykırım Günü" ilan etmesi ve alınan kararın gerekçesinde, sözde soykırımın 20'nci yüzyılın ilk soykırımı olduğu ve Hitler'e de yol gösterdiğinin ileri sürülmesi, Amerikalılar'ın bize ne kadar dost olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. ... Peki bu Amerikalılar, Kızılderililer'in kafataslarını oyarlarken ittihatçı liderlerden mi esinlenmişlerdi? ... Amerika'nın 20'nci yüzyıl uygarlık tarihi, tıpkı bol yıldızlı Amerikan bayrağı gibi, Ulusal Kurtuluş Savaşı veren mazlum ulusların kanları ile kirlenmiştir. (Cumhuriyet, 13 Eylül 1984, Ermeni Mandacıları...)
     Atatürk, Ermeni sorununun "dünya kapitalistlerinin ekonomik çıkarlarına göre çözülmek istendiğini..." 1922 yılında açıkça belirtmişti. ... Batı'nın Ermeni terörüne sağladığı cömert desteğin ardında elbette çok değişik güçler bulunmaktadır. ... Türkiye bu koşullarda bütün dünyanın karşısında yapayalnızdır. ...Türkiye böyle bir yalnızlığa bağımsız bir politika nedeniyle sürüklenmiş değildir.

     ...Tek yönlü bir diplomasinin bir ülkeyi sürükleyip getireceği nokta budur; hiç şaşırmayalım! İşte tohum, işte toprak. Ne ekildi ki ne biçilecek? 

 

(Cumhuriyet, 22 Eylül 1984, Bağımsızlık Günü)

Uğur Mumcu

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar