Publications   |   All Articles Serial   |   İmam mı Hatip mi? (Ocak-Haziran 1990)
SBN: 978-605-7882-21-9
İmam mı Hatip mi? (Ocak-Haziran 1990)

…Yarın öbür gün bakacaksınız ki kaymakam ilahiyat fakültesinden, emniyet müdürü İslam enstitüsü çıkışlı, Vali ve savcı da imam hatipli!..

“Olmaz” demeyin sakın. Oluyor ve olacak... Bu memlekette öğretmen lisesi sayısı 55, imam hatip lisesi sayısı 717’dir…

…Dinsel eğitim veren ortaokul ve liselerle ilahiyat fakülteleri ve yüksek İslam enstitülerini bitirenler din hizmetlerinde çalışmayacaklarsa o zaman amaç başka demektir…

Amaç ne olabilir? “Komplo teorileri” üretmeye hiç niyetimiz yok. Elbette dinsel eğitim görenlerin hemen hepsi de “İslam devleti” kurma peşinde olan insanlar değillerdir. İçlerinde, hiç şüphe yok, laik devlete bağlı olanlar vardır. Bir kısmı da yoksulluk nedeniyle imam hatip liselerine girmişler, sonra kendilerine başka yollar seçmişlerdir.
 …Din duyguları siyaset alanında kullanılıyor. Devletin hukuksal, siyasal ve ekonomik düzeni, “kısmen de olsa” her gün biraz daha değişiyor….

…Bugün için devletin temel hukuksal, siyasal ve ekonomik düzeni “kısmen” değiştiriliyor. Yarınki büyük değişiklik için de bugünden devleti yönetecek “İslamcı kadrolar” hazırlanıyor. Bunu görmemek için sağır ve kör olmak gerekir…

 (Cumhuriyet, 6 Mart 1990, İmam mı Hatip mi?) 

 

(Cumhuriyet, 06 Mart 1990, İmam mı Hatip mi?) 

Uğur MUMCU

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar