Publications   |   All Articles Serial   |   Kürt İslamcılığı (Şubat-Temmuz 1992)
SBN: 978-605-7882-26-4
Kürt İslamcılığı (Şubat-Temmuz 1992)

…Hizbullah bilindiği gibi 1982 yılında Bekaa Vadisi’nde kurulan “Şii” kökenli ve İran yanlısı bir terör örgütüdür. PKK da yine bilindiği gibi “Marksist-Leninist” ideolojik görüşleri benimsediğini ileri süren ve aynı “Bekaa Vadisi”nde karargâh kuran ayrımcı bir Kürt terör örgütüdür.

 

    Bu iki örgütün birbiriyle bağdaşması olanaksız gibi görülüyorsa da 1990 yılının başında PKK ile Hizbullah arasında yakınlaşmalar da olduğu biliniyor…
   …Bu yakınlaşmanın doğurduğu sonuçlardan biri, Tahran rejiminin PKK örgütüne Kuzey İran’da yerleşmelerine izin vermesi olmuştu… Bu gibi örgütler, zaman zaman uzlaşır ve zaman zaman da çatışırlar.  Örneğin, PKK lideri Öcalan ile Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani’nin ortak imzaları ile yayınlanan 1 Mayıs 1988 günkü ortak bildiride Türkiye’ye karşı devrimci silahlı mücadele kararı duyurulurken, Talabani, son zamanlarda, MİT aracılığı ile kurulan diplomasi ile PKK’dan uzaklaşmıştır…  Kürt sorunu, dün olduğu gibi bugün de Türkler ve Kürtler ile sınırlı bir olay ve sorun değildir. Bu sorunda Ortadoğu hükümetleri ile Batılı hükümetler ve bu hükümetlerin çıkarları ve siyasetleri rol oynuyor.
 

 

(Milliyet, 21 Şubat 1992, Kürt İslamcılığı)

Uğur MUMCU

 

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar