Publications   |   All Articles Serial   |   12 Eylül ve Şeriat (Haziran-Aralık 1986)
SBN: 978-605-7882-18-9
12 Eylül ve Şeriat (Haziran-Aralık 1986)

Türkiye'de "irtica örgütleri"nin 12 Eylül döneminde güç ka-zandıkları, bu dönemin doğal uzantısı olan ANAP iktidarında da iyice geliştikleri yadsınmaz gerçeklerdir. 12 Eylül döneminin başbakanı Sayın Ulusu "Süleymancılık tarikatının mallarına el konulması için yasa hazırlığı yaptıklarını, ancak  insan hakları baskısı yapılıyor imajı vermemek için  yasayı çıkarmadıklarını" söylüyor.

 

Atatürk'ün vasiyeti hiçe sayılarak Dil ve Tarih Kurumlarına el konurken akla gelmeyen sakınca, demek "Süleymancılık tarikatı"nın mallarına el konmasını engelliyor. İşkenceler için yapılan insan hakları yayınlarına kapanan kulaklar, Süleymancılık tarikatının malvarlığı için açılıveriyor.

 

(Cumhuriyet, 10 Aralık 1986, Bereket Vakfı...)

 

"İrtica örgütleri arasında sayılan "İlim Yayma Cemiyeti"nin kurucularından biri kimdir biliyor musunuz? Başbakan Özal!..

 

Bugün Nakşibendi tarikatı kadar etkili hiçbir örgüt yoktur. Bu tarikat hakkında bir Meclis araştırması açılabilir mi? Atatürk heykellerinin en çok dikildiği, düşüncelerinin ise yok edildiği dönemleri yaşamıyor muyuz?

 

(Cumhuriyet, 3 Aralık 1986, Balta ve Taş...)

 

Tekbir sesleri ile Atatürkçülük... Said-i Nursi Hazretler'ine yapılan övgülerle Atatürkçülük... Sağdan üç-beş oy alma uğruna solculuk adına gerici sakalı sıvazlayan Atatürkçülük...

 

İşte yasaklı ve kısıtlı demokrasinin ulaştığı nokta budur. Atatürk'ün kemiklerini sızlatan olgu da sanırız budur.

 

(Cumhuriyet, 17 Eylül 1986, Din Sömürüsü...)

Uğur Mumcu

15 Haziran - 31 Aralık 1986 yazıları...

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar