Publications   |   All Articles Serial   |   Laiklik Ruhuna Fatiha (Ocak-Temmuz 1987)
SBN: 978-605-7882-15-8
Laiklik Ruhuna Fatiha (Ocak-Temmuz 1987)

    TBMM'de cami yapılması ... yeni bir din sömürüsü kaynağı olacaktır. ... En iyisi, TBMM camiinde ... bir “devlet mevlidi” düzenlemek ... ve laiklik ilkesinin ruhuna fatiha okutmaktır. (Cumhuriyet, 29 Ocak 1987, Siyasal Namaz...) 
     İlahi Erbakan! Sırası mı şimdi. Gericilik tartışması tam kızışıyorken Erbakan Hoca da ortaya çıkıverdi. ... Vay efendim, başörtüsü yasağı kalksınmış; “şeriat devleti” isterlemiş. .. Bu Erbakan hiç uslanmayacak. Konya mitingi, i2 Eylül harekatı, Eşek Adası'nda zorunlu ikamet, Ordu Dil Okulu'nda tutukluluk hiçbir sey ifade etmemiş. İltica mirtica derken kabak yine Erbakan ve takımının başında patlar. ... Bu gidişle l2 Eylül öncesinde altı bir türlü kızarmayan kadayıfın üstü, bakarsınız yanıp kapkara oluvermiş. Üstü kapkara olmuş kadayıfı bir de "kerhen’’ yemek var... (Cumhuriyet, 18 Ocak 1987, Kadayıfın Üstü...)
     İrtica söylentileri başlayınca 'acaba yeni bir ihtilal mi geliyor' kuşkusu yüreklerde yer etmeye başladı. ... İki general, üç albay, ... yönetime el koymak istedi diye 'ihtilal' olmaz. ... Önemli olan ihtilalin koşullandır. O koşullar yaratılırsa bir “iktidar boşluğu” doğar. O boşluk da silahlı kuvvetler aracılığıyla doldurulur. İhtilal koşullarının oluşmasını engellemek, öncelikle sivil güçlerin işidir. ... "Eğri oturup doğru konuşmak’’ gerek. Sol kesim genellikle 27 Mayıs ihtilalini destekledi, sağcılar ise l2 Mart ve 12 Eylül'ü... Siyaset sahnesinde hepimiz yedek subaylık yaptık! Kimimiz 27 Mayıs'ta, kimimiz l2 Mart ve l2 Eylül'de... “Sevk ve terhis tarihlerimiz” değişik, o kadar. 

 

(Cumhuriyet, 16 Ocak 1987, On Yılda Bir)

Uğur MUMCU

 

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar