Publications   |   All Articles Serial   |   Yeraltı Ekonomisi (Ocak-Haziran 1988)
SBN: 978-605-7882-17-2
Yeraltı Ekonomisi (Ocak-Haziran 1988)

…Yıllardır, bu köşede, kaçakçılık olaylarına ilişkin belge ve bilgiler sunduk. Bu belge ve bilgiler, “yeraltı ekonomisi” olarak adlandırılabilecek bir “döviz-alışveriş sistemi”ni de kendiliğinden ortaya çıkarttı.

Yurtdışında banka hesapları olan bazı kaçakçılar, bizim “ihracatçı firmalar”ın birer özel banka şubesi gibi çalışıyorlar. “Dövizi nereden bulursan bul, ama bul” mantığı ile işleyen bu sistem, ister istemez, dışsatım şirketleri ile kaçakçılar arasında -bu kaçakçıların adları dışsatım şirketlerince bilinsin ya da bilinmesin- dolaylı ya da dolaysız ilişkiler kurduruyor.

Sistem böyle işliyor. Bu sistem gereği, dışsatım şirketlerine yurtdışından gönderilen dövizin bir bölümü, işte böyle, uyuşturucu madde kaçakçılarının hesaplarından gelmektedir.

Böyle işlediği için de ANAP, Türk Parasının kıymetini koruma hakkındaki 28 sayılı karara ilişkin tebliğin 5. maddesini, 28 Aralık 1983 günü değiştirip “Türkiye’ye her türlü yoldan ve cinsten döviz ithali serbesttir. Hiçbir kayda tabi tutulmaz ve menşei araştırılmaz” hükmünü getiriyor.

 

(Cumhuriyet, 08 Ocak 1988, Yeraltı Ekonomisi)

Uğur MUMCU

 

Her devrin kendine has bir yeraltı ekonomisi vardır. Özal dönemi yeraltı ekonomisini Uğur Mumcu en ince ayrıntısına kadar yazabilecek cesareti gösteren bir araştırmacı gazetecilik örneği olarak karşımıza çıkıyor. Kitabın günümüzün yeraltı ekonomisini araştıracak yürekli gazetecilere örnek olmasını temenni ederiz…

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar