Publications   |   All Articles Serial   |   Çağın Suçu (Ocak-Haziran 1975)
SBN: 978-605-4274-98-7
Çağın Suçu (Ocak-Haziran 1975)

"Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün bir topluma, bütün insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur çağımızda.

 

... Susmayı, bir yaşam biçimi olarak benimseyen insanlar vardır. Özgürlükleri ve silahları, konuşmamaktır. Her adaletsizlik onların eylemsizliklerinden güç alır biraz da .. Ellerini kana bulayanlar, içlerindeki korların mezar taşlarıyla yaşayanlar, aynı adaletsizliğin ve aynı suçun ortaklarıdır hep birlikte. Gözlerin açıksa göreceksin! Kulağın sağır değilse duyacaksın! Ellerin kesik değilse uzanacaksın!..

 

( Yeni Ortam, 20 Ocak 1975, Çağın Suçu)

 

... yolsuzluklara alıştık, gencecik delikanlıları kanlı kefenlere sararak gömmeye alıştık. İşkence evlerine alıştık. ... işsizliğe mahkum edilenlere alıştık. Kapıları kurşunlananlara alıştık.

 

... Geçmiş cinayetleri kolaylıkla unutan toplum, bundan sonra dökülecek kanların da sorumluluğuna ortak oluyor demektir."

 

(Cumhuriyet, 27 Haziran 1975, Kanıksamak.. )

Uğur Mumcu

 

1 Ocak 1975 - 17 Haziran 1975 arası yazılar. Milliyetçi Cephe hükümetlerinden biri var iktidarda. Demirel, Erbakan, Türkeş, Feyzioğlu... Yolsuzluklar, adam kayırmalar, yoğun bir dışa bağımlılık, terör, iflah olmaz bir sol düşmanlığı, ilkel, akıldışı, gerici, din sömürüsüne dayalı bir sağcılık ve bütün bunlara karşı ürpertici bir duyarsızlık, kanıksama, tepkisizlik... Çağın suçu yani...

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar