um:ag, 24 Ocak 1993 tarihinde öldürülen yürekli gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun gazetecilik anlayışını sürdürecek genç gazetecileri basına kazandırmak ve edebiyat, felsefe, sinema, resim ile görsel sanatta sıradanlığı reddedenlerin bir araya gelebileceği, kendilerini geliştirebileceği bir kültür ve sanat merkezi olma amacıyla kurulmuştur.

um:ag yayınları, dünü değerlendirmek ve bugünü anlayabilmek amacıyla Uğur Mumcu’nun bütün yapıt ve yazılarını kitaplaştırarak okurlara sunuyor. Her yıl yeni yayınlarla, okuyucuları araştırma dizileri, özel diziler ve yeni yapıtlarla buluşturmaktadır.

um:ag Akademi, 2011’den itibaren İstanbul'da Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi'nde eğitim çalışmalarına başlamıştır. um:ag 2017 yılından itibaren Gümüşlük Akademisi Vakfı ile Bodrum’da yaz atölyelerine de başlamıştır.

um:ag Araştırmacı Gazetecilik Kursu ile yazma-felsefe-sinema atölyeleri seminerleri, siyasal düşünceler tarihi seminerleri gibi her yıl yeni alanlarda açılan seminerleriyle insanların özgürce bir araya gelebildikleri, paylaşabildikleri ve üretebildikleri farklı bir kültür ve sanat merkezidir.

um:ag Söyleşileri, yazar, gazeteci ve sanatçıların Ankaralılarla bir araya getirildiği etkinliklerdir.

um:ag Sanat Galerisi, her yıl açılan sergileriyle, sanatçıları ve yeni galerileri Ankaralılarla buluşturmayı amaçlamaktadır.

um:ag, “faili meçhul” bırakılan cinayetlerin yaşandığı ülkemizde adalet ve demokrasinin, ancak, dayatmalara, baskılara, hoşgörüsüzlüğe, işkenceye, haksızlığa direnen yurttaşların çoğalmasıyla yerleşebileceği bilincini, bir çatı kurum olarak, demokratik kitle örgütlerinin de katılımıyla, her yıl 24 Ocak - 31 Ocak günleri arasında gerçekleşen 'Adalet ve Demokrasi Haftası'yla hayata geçirmektedir.

um:ag, sizlerin seminer ve diğer etkinliklerimize katılımıyla, bağışlarınız ile alacağınız kitaplarla ayakta durmaya devam ediyor.