ETKİNLİKLER
um:ag Sanat Galerisi, 7 Ocak - 17 Ocak 2023 Tarihleri Arasında Gamze Kırşavoğlu “Suretler” Sergisi'ne Ev Sahipliği Yapıyor!

Gamze Kırşavoğlu “Suretler” Sergisi

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Gamze Kırşavoğlu’nun eserlerinden oluşan ve açılışı 7 Ocak 2023’de gerçekleşecek “Suretler” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, 7 Ocak – 17 Ocak 2023 tarihleri arasında her gün 10.00-17.00 saatleri arasında Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın 1.katında bulunan um:ag Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

 

Sanatçının eserlerindeki çıkış noktası olan Budizme göre varoluşun temeli beş tür olgunun (beş yığın) bileşiminden oluşur. “Benlik” kavramının da temelinde var olan bu beş olgu; form/madde/suret, duyum, algı, zihinsel oluşumlar ve BİLİNÇ/anlayıştır.

 

Sanat, var olduğumuz andan itibaren; suretten bilince varma yolculuğumuzun bir tezahürü olarak;sanatçının eserle kurduğu ilişkide de aynı yolu izler. Eserle fiziksel başlayan temas, bir nevi trans halinde bilincin ortaya dökülmesiyle son bulur. Aynı durum eserin izleyicisi için de geçerlidir. İzleyicinin eserle ilk fiziksel karşılaşmasından sonra, zihinsel teması başlar. Yorumlama yeteneği, estetik algısıyla birlikte bilinçten beslenerek bir beğeni veya yargı geliştirir. Eserin üretim ve tüketimine dair tüm süreç, madde/suretten; bilinç/anlayışa giden bu yoldan oluşur.

 

Sanatseverlerin de eserlerinde suretten benliğe giden bu yolculuğu deneyimlemelerini hedefleyen Gamze Kırşavoğlu, SURETLER Sergisi’nin çıkış noktasını  “zihnimdeki duygu ve düşüncelerimi pentürde izleyicisi ile buluşturmak” olarak özetliyor. Sanatçı eserlerinde izleyicisi ile kurduğu zihinsel ilişkide bu duygu ve düşüncelerin izini arıyor.  Sizleri, “Suretler”i izlemeye, 7 Ocak 2023 saat 18.30’daki açılışımıza bekliyoruz.Sanatçı Gamze Kırşavoğlu’nun İletişim Bilgileri

Mail: gamzekirsav@gmail.com
Instagram: @gamzekirsavart