ETKİNLİKLER
um:ag Çocuklar için Eylül Kuzgunbay’la Yazma Oyunları

Çocuklar için Eylül Kuzgunbay’la Yazma Oyunları

Başlangıç Tarihi:  24 Şubat 2019 Pazar günü

Atölye Saatleri: 15.00 /17.00

Yaş Grupları:  7 – 10 / 10 - 13

Atölye, Pazar günleri

Toplam 90 dakika (üç oturum) 15.00/17.00 saatleri arasında

 

Yazma Oyunları Nedir?

‘Yazma Oyunları' disiplinler-arası bir yazma etkinliğidir.  

Çocuğun bilişsel, duyusal ve hareketsel beceri alanlarına ve kazanımlarına yönelik Eylül Kuzgunbay tarafından geliştirilen ve uygulanan "yazma oyunları"nda yazma edimi birçok sanat disipliniyle bir arada gerçekleşir. Yazma Oyunları'nda yazma etkinliği dramayla, resimle, müzikle, heykelle ve diğer sanat disiplinleriyle birleştirecek olan çocuklar kendilerini, duygularını ve ihtiyaçlarını yaratıcı bir şekilde ifade eder.  Çocuklar soyut ve somut kavramlar arasında ilişki kurar. 

'Yazma Oyunları' atölyeleri süresince çocukların okumaya ve yazmaya dair merakların geliştirilmesi hedeflenir. Katılımcıların yazmayla ilişkisinin yaratıcılık düzleminde ilerletilmesi sağlanır. Yazma fikrinin somutlamalarla kendini gösterdiği çalışmada çocuk somut ve soyut arasında ilişki kuracaktır.

'Yazma Oyunları' bünyesinde çocuk edebiyatına içkin çalışma başlıkları  içerir. Çocuk edebiyatına ait örnek kitaplar çerçevesinde, okunan ya da bir kısmı dramatize edilen çocuk kitaplarının karakterlerinin başka bir dramatik kurgu ve başka bir dramatik mekan içerisinde 'yeniden yazılması' ya da karakterlerin 'canlandırılması' bu çalışmanın içeriklerinden biridir.  Yazma Oyunları, 7-10 yaş ya da 10-13 yaş aralığı için iki ayrı yaş kategorisi içerisinde uygulanır.

Yazma Oyunları bir oyundur. Oyun oynamak eğlencelidir ve "yazma oyunları" da eğlencelidir. 

 

 

1.Hafta Atölyesi - Başlangıç Tarihi 24 Şubat 2019 - Pazar günü

 "Ben Ne Zaman Doğdum" kitabı üzerinden bir çalışma.

 

Behiç Ak'ın "Ben Ne Zaman Doğdum?" kitabı üzerinden çocuklarla yazma oyunları oynayacağız. Atölye çalışması "Otobiyografi" üzerinden şekillendirilecek ve çocuklar sosyolojiye dair de düşünecek. Doğduğumuz zamanda neler olduğunu; mesela büyükannemizin ördüğü dantel masa örtüsünün hangi dantel parçasını örerken doğduğumuzu, güneşli bir günde doğup doğmadığımızı, İkinci Dünya Savaşı'ndan kaç yıl sonra ya da kardeşimizin doğmadan kaç yıl önce doğduğumuzu konuşacağız. 

Yazma Oyunları'yla çocuklar oynayacak, gülüşecek ve belki yazacaklar.  Bu atölye çocuklarda halihazırda mevcut olan yaratıcılığa ulaşma yollarından yalnızca biri. 

NOT : Bu atölyemize çocuklarımızın bebeklik dönemine ait bir fotoğrafla gelmelerini rica ediyoruz.

 

 

2.Hafta Atölyesi -  "Tombiş Maskeli Baloya Katılmak İstemiyor!"

Başlangıç Tarihi 3 Mart 2019 - Pazar günü

Bugün Maskeli Balo Var!
 
Yazma Oyunları ile bu atölyede Behiç Ak'ın "Tombiş Maskeli Baloya Katılmak İstemiyor" kitabı üzerinden oyunlar kuracağız.  Tombiş ve Memo'nun karakter özellikleri hakkında konuşacağız ve onları baloya göndereceğiz.. "Kişi" olmak ne demek? Karakter nedir? Karakter özellikleri nedir? Bu soruların yanıtlarını "kendi" kişilik özelliklerimizden parçalarla tasarlayacağımız bir maske ile bulacağız. 

Maskeler canlanır ve konuşursa kendileri hakkında kim bilir bize neler anlatacak. Hatta, bir baloya giderlerse neler olur, kimlerle tanışır? 
Bugün bu atölyede balo var! İnanmazsan gel de bak!
 
Malzemeler: Kişilik, Maske, Rol Oynama, Canlandırma, Karakterizasyon, Yaratıcı Drama, Yazı, Kalem ve Eğlence
 
 

3.Hafta Atölyesi - "Gemici Dedem"

Başlangıç Tarihi 10 Mart 2019 - Pazar günü

Yazma Oyunları ile bu hafta karakter ve giysi arasındaki ilişkiye yönelik çalışacağız. Sevim Ak'ın "Gemici Dedem" kitabı üzerinden yazma oyunları kurup karakter ve giysi arasındaki ilişkiyi konuşacağız. Karakter ve öykü arasında ilişkiyi kuracak, kendimizi o karakterle birlikte bir öyküde bulacağız. 
 
Bir büyükanne ya da bir büyükbaba, ya da mahallemizin bir bakkal amcası hakkında konuşup onların karakter özelliklerini belirleyeceğiz. Gemici Dede gibi koca burunlu yeşil-kırmızı ekose atkı takıp takmadığını, bir bankta oturup gazete okuup okumadığını, yağmurlu havaları sevip sevmediğini düşüneceğiz. Bir karakter yaratmanın ne şekilde mümkün olacağını öğreneceğiz. Karakter Nedir? Karakterlerin Özellikleri Neler? Karakter Biyografisi Nedir? Bu soruların yanıtlarını interaktif bir şekilde, yaratıcılık ve tasarım ilişkisi dahilinde bulmaya çalışacağız. 
 
Herkes yarattığı karakteri ne şekilde giydirecek? Karakterlerin giysilerini tasarlarken hangi kumaşları kullanacak? Ve bu tasarım kukla olursa nasıl olur? gelin, birlikte bakalım. 
 
Malzemeler: Drama, Canlandırma, Yazı, Kalem, Karakterizasyon, Rol Oynama, Kumaş, Bolca Kumaş, Yapıştırıcı ve Eğlence
 
 
 
4.Hafta Atölyesi -  "Çocuk ve Kediler" 
 
Bu haftanın bilgileri güncellenecektir

 

Dört Haftalık Atölye Ücreti 400 TL

 

Başvuru Formu

 

Kayıt için: 0 (312) 417 77 20 - 0 505 657 66 41