Vakıf   |   Hakkımızda
Hakkımızda

um:ag

um:ag, 24 Ocak 1993 tarihinde öldürülen gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun gazetecilik, demokrasi, çağdaş toplum ve  hukuk anlayışını yeni nesillere taşımak için kurulmuştur. Böylece devrinin en önemli araştırmacı gazetecilerinden birisi olan Uğur Mumcu, um:ag sayesinde araştırmalarıyla, yazılarıyla, düşünceleriyle ve yol gösterici uyarılarıyla ölümünden sonra da yaşamaya devam edecektir. Vakfın kuruluşunun temel gerekçesi buydu. Nitekim beklentimiz gerçek oldu ve kuruluşunun üzerinden geçen çeyrek asırdan fazla zamandan bu yana onlarca genç gazeteciyi gazetecilik mesleğine kazandırdık. Bu gazeteciler, en az Uğur Mumcu kadar etki yaratacak pek çok habere ve araştırmaya imza atmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra  edebiyat, felsefe, sinema, siyaset, resim ile görsel sanatta sıradanlığı reddedenlerin bir araya gelebileceği, kendilerini geliştirebileceği bir kültür ve sanat merkezi olmak da amaçlarımızdan bir diğeriydi. Şimdi bu amacımızın da ötesine geçerek, her yaştan binlerce katılımcının ilgiyle takip ettiği bir eğitim kurumu haline gelmiş durumdayız. Yürüttüğümüz projeler ve toplumun farklı kesimlerine verdiğimiz etkili eğitimlerin yanı sıra sürdürdüğümüz ve tamamlayarak raporlaştırdığımız araştırmalarla aynı zamanda bir araştırma kuruluşu olma yolunda da emin adımlarla ilerliyoruz.

 
um:ag Yayınları, Uğur Mumcu’nun sadece mevcut kitaplarını değil her bir satırı geçmişten günümüze doğru ışık saçan uyarılarla dolu olan bütün yazılarını okurlarla buluşturmak amacıyla faaliyetine başladı. Bu amaç doğrultusunda geçmişi anlamak ve günümüzü iyi değerlendirebilmek için Mumcu’nun bütün yapıtlarını yayınlamanın yanı sıra bütün yazılarını kitaplaştırarak okurlara sunuyoruz. um:ag Yayınları’nın itici gücü Mumcu’nun kitapları; ancak bu itici güçle her yıl okuyucuları yeni yayınlarla, araştırma dizileri, özel diziler ve yeni yapıtlarla buluşturuyoruz. En son 2018 yılı içinde medya ve gazetecilik başlığıyla yeni bir dizi başlattık ve bu dizi kapsamında vakfın kuruluş amacına uygun şekilde akademik çalışmalar yayınlamayı sürdürüyoruz. Bu dizide şimdiden iletişim akademisyenlerinin ve öğrencilerinin başvurabileceği çok sayıda kitap yer alıyor.
 
um:ag, “faili meçhul” bırakılan cinayetlerin yaşandığı ülkemizde adalet ve demokrasinin, ancak, dayatmalara, baskılara, hoşgörüsüzlüğe, işkenceye, haksızlığa direnen yurttaşların çoğalmasıyla yerleşebileceği bilincini, bir çatı kurum olarak, demokratik kitle örgütlerinin de katılımıyla, her yıl 24 Ocak - 31 Ocak günleri arasında gerçekleşen 'Adalet ve Demokrasi Haftası'yla hayata geçirmektedir. Bugün içinden geçtiğimiz anti demokratik koşullar altında daha çok konuşmaya, daha çok yan yana durmaya ve dayanışmaya ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle um:ag Adalet ve Demokrasi Haftası’nı özgürce konuşup tartışabilmeyi sağlayacak bir platform olarak görmekte ve bu platformun çatısı olmaya devam etmekte ısrarcı olacaktır.
 
um:ag’ın Araştırmacı Gazetecilik Kursu, Uğur Mumcu’nun gazetecilik anlayışını yeni nesil gazetecilere öğreterek, günümüz koşullarında giderek daha da önemli hale gelen ahlaklı ve ilkeli gazeteci yetiştirmek amacıyla başlatılmıştır. Kuruluşundan bu yana bu kursa katılan pek çok genç, mesleğin onurunu yaşatmak için mücadelesini sürdürüyor. 
 
um:ag Seminerleri, yazma-felsefe-sinema ve siyasal düşünceler tarihi seminerleri başta olmak üzere giderek daha da çeşitlenen ve çoğalan seminer başlıklarıyla binlerce katılımcıya ulaşmaya devam ediyor. um:ag seminerlerinin temel hedefleri, özgür düşünceyi teşvik edecek, sorgulama ve eleştiri kültürünü geliştirecek, dayanışma ve paylaşımı çoğaltacak ve yaratıcılığı derinleştirecek bir ortamda katılımcıları bir araya getirmektir. Son Covid-19 Pandemisi nedeniyle tamamen çevrimiçi hale getirdiğimiz seminerleri her geçen gün yeni konu başlıklarıyla zenginleştirmeye devam ediyoruz. 
 
um:ag son yıllarda bağımsız ulusal-uluslararası kuruluşların destekleriyle faaliyet amacına uygun projeler de hayata geçirmiştir. Bu projeleri ve projelerden çıkardığımız sonuçları şöyle sıralayabiliriz: um:ag Gazetecilik Okulu, Gazeteciler Platformu ve Temaslı Sözlük.
 
um:ag Gazetecilik Okulu, 2018-2020 yılları arasında Avrupa Birliği’nin maddi desteğiyle yürütülen “Hak Temelli Haberciliği Sivil Toplum Aracılığıyla Yaygınlaştırmak” başlıklı proje kapsamında kurulmuş çevrimiçi bir eğitim modülüdür. Proje süresince, farklı katılımcılarla üç ayrı oturumda “Sivil Toplum Örgütlerine Yönelik Hak Temelli Gazetecilik Eğitimi” düzenlenmiş, eğitim müfredatı katılımcılardan ve uzmanlardan gelen geri bildirimlerle çevrimiçi modüle uyarlanmıştır. um:ag Gazetecilik Okulu, Mart 2021 itibariyle hak odaklı habercilik alanında 11 farklı ücretsiz eğitim içeriğiyle yayına açılmıştır.
 
Gazeteciler Platformu, yerel haberciliğe katkı sunmayı amaçlayan yeni bir çevrimiçi haber ağıdır. 2020 Nisan ayından bu yana İsveç Başkonsolosluğu’nun maddi desteğiyle yürütmekte olduğumuz “Yerel Medyada Kadın Gazetecileri Güçlendirmek” başlıklı proje kapsamında kurulan Gazeteciler Platformu, ilk olarak aynı proje çerçevesinde gerçekleştirilen “Yerel Medya Çalışanlarına Yönelik Online Gazetecilik Eğitimi” katılımcılarından gelen haberlerle yayına başladı. Ocak 2021 itibarıyla, açık çağrı sistemine geçerek, Türkiye’nin farklı bölgelerinden haber önerilerini kabul etmeye başladık. Gündemi yakalama telaşına düşmeden, yavaş habercilik anlayışıyla nitelikli haber öykülerine web sitemizde yer vermeye çabalıyoruz. Gelen haber önerilerini Yazı İşleri Ekibimiz ile değerlendiriyor ve yayına hazırlanan haberlere Haber Destek Programı kapsamında telif desteğinde bulunuyoruz.
 
AB Sivil Düşün Programı kapsamında desteklenen Temaslı Sözlük ise, um:ag bünyesinde Özge Mumcu Aybars koordinatörlüğünde, Özgür Erbaş, Tuğba Taş, Sevgi Can Yağcı Aksel tarafından yürütülen bir pandemi sözlüğü projesi. Amaç, “temaslı günlerimizin” sivil tarihini, başka bir deyişle sözlüğünü yazmak." Sözlük, temaslisozluk.com web sitesinde yazarların katkılarıyla genişlemeye ve çoğalmaya devam ediyor. Hep birlikte “yazdığımız” bu tarihin kavramsal sözlüğüne katkıda bulunmak için temaslisozluk.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
um:ag Söyleşileri, yazar, gazeteci ve sanatçıların Ankaralılarla bir araya getirildiği etkinliklerdir. 
 
um:ag Sanat Galerisi, her yıl açılan sergileriyle, sanatçıları ve yeni galerileri Ankaralılarla buluşturmayı amaçlamaktadır. 
 
um:ag’a kuruluşundan bu yana pek çok Uğur Mumcu dostu güvendiği için kütüphanelerini bağışladı. Bağışlanan her kütüphaneyi titizlikle düzenleyerek büyükçe bir başvuru kütüphanesine dönüştürdük. Kütüphanemiz her geçen gün yeni bağışlarla büyümeye devam ediyor. Kütüphanemizden her yaştan araştırmacı ve okur özgürce yararlanabilir ve araştırma yapabilir. 
 
um:ag, demokrasi kültürüne, çağdaş toplum ideallerine ve bu ideallerin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için hayati önem taşıyan ahlaklı ve ilkeli gazeteciliğe katkı sunmaya devam ediyor. Bu katkının güçlenerek sürdürülmesi için sizlerin desteği ve dayanışmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Sizler başta seminerler olmak üzere diğer etkinliklerimize katılarak, az ya da çok demeden bağışta bulunarak, bin bir emek ve özveriyle çıkardığımız kitaplardan satın alarak vakfımızı destekleyebilirsiniz. Emin olun ki yapacağınız en küçük bir katkıyı, yaratıcı düşünceyi geliştirecek seminer, atölye, kitap, araştırma ve eğitimle yine topluma misliyle geri vermeye devam edeceğiz.