VAKIF   |   Projeler
Projeler

um:ag Gazeteciler Platformu Haber Destek Programı 4. Dönem Başvuru Süresi Uzatıldı

 

Gazeteciler Platformu, um:ag’ın İsveç Başkonsolosluğu’nun maddi desteğiyle yürüttüğü “Yerel Medyada Kadın Gazetecileri Güçlendirmek” başlıklı projenin hedef ve amaçları doğrultusunda kurulmuş bir çevrimiçi haber ağıdır. 

 

Platform, yerel medyada çalışan gazetecilerin haberlerini yaygınlaştırmayı, gazeteciler arasında iş birliğini teşvik ederek bu yolla ifade özgürlüğü ve insan haklarının geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlar. İlk olarak Yerel Medya Çalışanlarına Yönelik Online Gazetecilik Eğitimi (Kasım-Aralık 2020) katılımcılarının haberleriyle yayına başlayan platformda, Ocak 2021'den itibaren Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen haberler yayımlanmaktadır.

 

Başvurular tüm gazetecilere açık olmakla birlikte projenin öncelikli destek perspektifi uyarınca kadın gazeteciler ile İstanbul ve Ankara gibi çok sayıda ulusal medya kuruluşu ya da merkezlerinin olduğu yerler haricinden başvurulara, ayrıca daha önce Haber Destek Programı kapsamında haberi yayımlanmamış olan gazetecilere öncelik verilecektir.

 

Gazeteciler Platformu’na gönderilen haber önerileri Yazı İşleri ekibi tarafından değerlendirilecek, kabul edilen haber önerilerinin tamamlanması için ek süre verilecektir. Tamamlanan haberler editoryal sürecin ardından Gazeteciler Platformu sitesinin yanı sıra T24 ve benzeri haber sitelerinde yayımlanacaktır. Haber Destek Programı çerçevesinde yayımlanan her haber yazısı için telif desteği verilecektir.

 

Platforma gönderilecek haberlerin daha önce herhangi bir mecrada yayımlanmamış olması gerekmektedir. Haber önerisiyle birlikte, telif hakları haberciye ait olan ya da yazılı onay çerçevesinde elde edilen, özgün en az 3 haber fotoğrafı da beklenmektedir. Son başvuru tarihi 26 Mayıs 2021’dir.

 

 

Sorularınız için: gazetecilerplatformu@gmail.com

 

Gazeteciler Platformu’na haber önerisi göndermek için tıklayınız