Yayınevi   |   Bütün Yapıtları   |   Kürt İslam Ayaklanması
SBN: 978-605-4274-65-9
Kürt İslam Ayaklanması

"Yakın tarihi bilmeden bugün olup bitenleri anlamaya olanak yoktur.

 

Yakın tarihimizde Kürt sorunu yasak çemberleri içine alınmıştır.

 

... Bu yasaklar, sorunun ve konunun yeterince aydınlanmasını önlemiştir.

 

... Resmi tarih, yasaklar ve ideolojik bağnazlıklar, aynı anadan doğmuş üçüzlere benzer. Tarihe, önyargılar ve yapay kuramlarla bakılmaz. Bu önyargıları, yapay kuramları ve karşılıklı bağnazlıkları aşamazsak ne dünü anlarız, ne bu günü."

 

Uğur Mumcu

 

Kuvvayı Milliye ve daha sonra TBMM ordusu Birinci Dünya Savaşı sonundan Kurtuluş Savaşı sonuna dek Anzavur'undan Çerkes Atem'ine kadar birçok ayaklanma ile boğuşmuştur. 1923 yılının 29 Ekiminde ilan edilen yeni Cumhuriyet ise daha aradan bir buçuk yıl geçmeden Doğu Anadolu'da art arda patlayan İslamcı görünümlü Kürt isyanları ile karşılaşır. Cumhuriyet hükümeti birkaç yıl bu isyanlarla uğraşır. Bunların en belli başlısı, ünlü Şeyh Sait İsyanıdır. Ayaklanmayı bastırabilmek için sadece isyanın çıktığı bölgede değil tüm Türkiye'de sıkıyönetim ilan edilmiş, ünlü Takriri Sükun Kanunu çıkarılmış, 48 kişi asılarak cezalandırılmıştır. Bütün bu gelişmeler Ankara'da TBMM'de, hükümet içinde de çeşitli biçimlerde yansır. Hükümetler, başbakanlar değişir. İngilizlerin isyanı ciddi biçimde destekledikleri ortaya çıkar.

 

Yerel, bölgesel, ulusal, uluslararası boyutlarıyla bugün yaşadığımız Kürt sorununun 70 yıl önceki başlangıcı. İsyancıların bugün yaşayan yakınlarının görüş ve değerlendirmeleriyle... Acılarıyla, gerçekleriyle... İslamizmin yükselişi ve Kürt sorununun derinleşmesi arasındaki ilişki... Sorununun emperyalist boyutu...

 

 

*** BASILI KİTAP SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

 

*** E-KİTAP SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

 

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar