Yayınevi   |   Bütün Yazıları   |   CIA ve MİT (Ocak-Haziran 1979)
SBN: 978-605-7882-00-4
CIA ve MİT (Ocak-Haziran 1979)

“Demirel hükümetlerinin demirbaş Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, İsmail Cem arkadaşımızla yaptığı konuşmada MİT’in CIA ile ilişkisini şu özlü açıklamasıyla ortaya koymuştu:
     Türkiye kendi istihbarat gücünü kuvvetlendirmek için, İsrail İstihbaratı ile, Amerikan İstihbaratı ile, İran İstihbaratı ile daimi ve organik münasebetler içindedir. 
     Bunlar gizli gizli, her sene kendi şefleriyle toplanırlar. Washington’da, Tahran’da, Tel-Aviv’de İstihbarat mübadelesi yaparlar. Organik bağları bulunmayan, fakat inandıkları başka istihbarat örgütlerinden de istişari mütalaa alırlar.
     Şimdi, istihbaratçılar Amerikalılarla organik münasebetler içinde olduğuna göre, Amerikalı “şu adam benim adamım, şunu yerleştirelim solcuların arasına” diye rahatlıkla işbirliği yapabilir. İstihbarat alanında bu iş rahatça yapılabilir.
     Yabancı istihbarat örgütünden esinlenen istihbarat başkanı da gelir kendi hükümet başkanına, “bizim TelAviv toplantımıza ilişkin konuları konuşacağız” der. Haberi de getirir, şöyle dendi, böyle dendi diye…”
          “…İki tanık; Dışişleri eski Bakanlarından İhsan Sabri Çağlayangil ve MİT İstihbarat eski Başkan Yardımcısı Savaşman, CIA ile MİT’in iç içe olduğunu açıklıyorlar. 
    Yalanlamak isteyen var mı?..”

(Cumhuriyet, 11 Nisan 1979,  CIA ve MİT)

Uğur Mumcu

 

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Bu Kategorideki Diğer Kitaplar